Sme "Zelená škola" od 1.9.2019

Naša škola  sa stala „Zelenou školou“. Po dvoch rokoch práce na environmentálnom projekte si  9. októbra 2019 p. riaditeľka A. Vnuková prevzala na slávnostnej certifikácii v divadle Aréna v Bratislave diplom, vlajku a certifikát „Zelená škola“.  Program oceňovania bol pestrý,  v divadle vládla úžasná atmosféra, pretože každá ocenená škola sa tešila z úspechu. My sme boli jednou zo škôl, ktoré získali toto významné uznanie.

Ako to všetko začalo? Pred tromi rokmi bola naša  škola zapojená do medzinárodného projektu s názvom „Zachráňme život na našej planéte“, v ktorom sme sa s inými európskymi školami venovali globálnym problémom sveta. Všetci sme si uvedomili, ako veľmi je ohrozená naša Zem, život na nej a chceli sme pomôcť. Ale ako? Sme predsa len deti. Vďaka projektu sme pochopili, že každý z nás môže prispieť svojou „troškou“ k záchrane života. Začali sme sa venovať hlavne triedeniu odpadu a recyklovaniu materiálov, či už papiera, plastov, kovov, skla. A práve v tejto téme sme pokračovali aj v projekte Zelená škola pod vedením koordinátorky p. uč. Lintnerovej. Vytvorili sme si v škole kolégium, plán práce, zapojili sme aktívnych spolužiakov i učiteľov. Takto sme začali triediť i recyklovať odpad. V škole i doma. Naučili sme sa spracovať použité materiály na výrobu krásnych dekoračných predmetov a darčekov. Samozrejme, že okrem toho sa staráme aj o areál školy, školský park, vysádzame stromy, kríky, kvety. Skrášľujeme si aj interiér školy, dbáme o poriadok a čistotu. Učíme sa zdravo žiť, stravovať sa i športovať.  Organizujeme si v škole týždne zdravej výživy, dni  ovocia a zeleniny. V projekte „Zelená škola“ chceme pokračovať aj v budúcnosti, veď nám všetkým záleží na tom, aby sme chránili našu modrú planétu, prírodu, zabezpečili domov zvieratkám a žili v peknom a zdravom prostredí.  Čo si myslíte vy? Pridáte sa k nám?

Žiaci kolégia „Zelená škola“, ZŠ s MŠ V. Záborského

• Základná škola s materskou školu Viliama Záborského